cover

Do konce roku 2017 by mělo dojít k změně politiky Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), kdy přestane uplatňovat systém kvantitativního uvolňování QE EUR formou odkupu vládních dluhopisů. V důsledku chystaných změn a v návaznosti na složitější geopolitickou situaci ve Spojených státech amerických jednotná evropská měna euro (EUR) opět po předchozím poklesu posiluje vůči americkému dolaru (USD) a ostatním světovým měnám včetně britské libry (GBP). 11.října 2017, zhruba v čase 10:49 CET, se na Forex trhu měnový pár EUR/USD obchoduje ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,184 USD za EUR s dosavadním růstem eura o 0,29 % vůči americkému dolaru.

 

Americký dolar (USD) počal slábnul již během úterý 10.10.2017 kvůli zhoršení politického napětí mezi USA a Severní Koreo, což se následně projevilo v rámci mezinárodního devizového trhu i na sílící britské libře, euru a také japonském jenu. Dolarový index DXY (US Dollars Currency Index), který porovnává americký dolar s košem šesti hlavních světových měn, klesl už třetí den v řadě a to o více jak 0,5 % bodové hodnoty. Aktuálně, dne 11.10.2017 před evropským polednem bodová hodnota tohoto indexu poklesla o 0,24 % bodů v rámci průběhu denního obchodování na 93,07 USD bodů. Index DXY přitom ještě v pátek 6.10.2017 dosáhl 10-týdenního maxima poté, co zpráva o pracovních místech v USA posílila očekávání zvýšení úrokových sazeb v prosinci 2017 na zasedání  FOMC FED.

 

Euro v tomto týdnu, který je označován v kalendáři letošního roku 2017 jako čtyřicátý první v pořadí,  stouplo z 1,1743 až na 1,1822 USD za EUR,  ale pak ustoupilo na 1,1802 USD za EUR a nyní v rámci denního obchodování dne 11.10.2017 se pohybuje na hodnotě vzájemného směnného kurzu okolo kurzu ve výši 1,1817 USD za EUR. Britská libra(GBP) v tomto obchodním týdnu stoupla z 1,3141 USD na 1,3214 USD a aktuálně osciluje okolo hodnoty vzájemného směnného kurzu ve výši 1,3188 USD za GBP. Americký dolar oslabil i proti japonskému jenu (JPY), švýcarského franku (CHF) a kanadskému dolaru (CAD). Oproti jenu klesl z 112,68 jenů na 112,16 jenů, oproti franku z 0,9798 na 0,9747 a oproti kanadskému dolaru z 1,2551 C$ na 1,2496 C$.

 

Obchodníci s eurem na mezinárodním devizovém trhu sledovali a stále sledují události v Katalánsku, kde leader takzvaných umírněných separatistů a katalánský prezident Carles Puidgemont oznámil, že trvá na nezávislosti Katalánska v rámci zemí Španělského království, ale chce její vyhlášení odložit.

Euro během dne také stouplo díky sebevědomému proslovu členky Rady Evropské Centrální banky (ECB) Sabine Lautenschlaeger, která v pondělí oznámila, že banka příští rok ukončí svůj agresivní program skupování dluhopisů. Obchodníci očekávají, že obdrží další informace po schůzi rady ECB, která se uskuteční později v říjnu. Ve Velké Británii britská libra posílila díky nejnovějšímu politickému vývoji. Zdá se, že se premiérka Theresa May alespoň prozatím vypořádala s rozbroji ve vlastní vládě.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze v nadcházejícím krátkodobém investičním horizontu očekávat pokračující mírnější posilování jednotné evropské měny euro /EUR) především vůči americkému dolaru (USD), avšak v střednědobém investičním horizontu a to především po zvýšení úrokových sazeb v USA, lze očekávat trend poklesu eura vůči americkému dolaru spolu s dopadem na vývoj případných změn ve Španělsku a řešení restrukturizace bankovního sektoru v Itálii. Na druhé straně dle analytiků by jednotná evropská měna eura by mohla posilovat v dlouhodobém investičním horizontu s ohledem na definitivní a konečné řešení vládní koalice v Německu po zářijových parlamentních volbách a rovněž pod vlivem faktického ukončení programu QE EUR ze strany ECB.

 

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.