cover

Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) dne 22. září 2017 oznámila, že uzavřela novou dohodu se společností Walgreen Company. Společnost Walgreen Company je druhou největší společností v USA, která provozuje 8.175 lékáren.  Díky této dohodě bude společnost Walgreen Company integrovat do svého systému od společnosti IBM nový hardware a software pro dodavatele, který zefektivní komunikaci a rychlost pro dosažení ještě lepších tržeb v obchodním světě společnosti Walgreen Company. Tyto skutečnosti zaujaly investory a zvýšily zájem o akcie společnosti International Business Machines Corporation (NYSE-IBM. Aktuální cena akcie (NYSE-IBM) obchodního dne 22. září 2017 byla na hodnotě 145,13 USD za akcii.

Společnost International Business Machines Corporation (IBM), přezdívaná Big Blue (Velká modrá), byla založena před 106 lety dne 16. června 1911 v New Yorku a je předním světovým výrobcem v oboru informačních technologií. Mezi její hlavní činnosti patří výroba a prodej počítačového softwaru, hardwaru a služeb. 12. srpna 1981 byly společností IBM uvedeny na trh osobní počítače IBM PC kompatibilní (PC – Personal Computer), které v té době konkurovaly značkám Commodore, Atari, Apple a dalším. Počítače IBM PC se rychle staly nejrozšířenějším typem mikropočítačů dané doby na trhu spotřební elektroniky. Protože společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) zveřejnila technickou dokumentaci výrobních procesů svých počítačů, ve velmi krátké době došlo k velmi rychlému nárůstu konkurenčních značek, které také začaly mikropočítače vyrábět. Úspěch počítačů společnosti International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) byl způsoben především jejich nízkou cenou a vysokou mírou kompatibility. V roce 2007 společnost utržila rekordní celkový obrat v hodnotě 98,8 miliard USD s provozním ziskem v hodnotě 41,7 miliard USD.

Senior viceprezident IBM Global Technology Services Martin Jetter pro veřejná média prohlásil:   „Rozšířením možností našich multivendorních služeb na podporu obchodů Walgreens vytváříme vzrušující nové měřítko pro rozvíjející se maloobchodní průmysl.“ Společnost také pokračuje v inovacích a vývoji v oblasti nově vznikajících technologiích jako je Blockchain (speciální druh distribuované decentralizované databáze, která ukládá neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnějších stran, tak i ze stran samotných uzlů sítě). Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) utržila za fiskální rok 2016 celkový obrat v hodnotě 79,9 miliard USD s provozním ziskem 13,7 miliard USD. Po odečtení všech nákladů společnost vytvořila čistý zisk 11,9 miliard USD. Společnost disponuje celkovými aktivy 117,47 miliard USD s vlastním kapitálem 18,392 miliard USD. Společnost zaměstnává 380.000 kmenových pracovníků.

Společnost International Business Machines Corporation (NYSE-IBM) také pravidelně vyplácí svým akcionářům již sedmnáctým rokem atraktivní, kvartální dividendu. Dividendový výnos je aktuálně 4,13 % p.a.. Vlastní výše dividendy, schválená valnou hromadou společnosti je na hodnotě 6,00 USD na akcii.  Díky uzavření dohody se společností  Walgreen Company pro integraci IBM hardwaru a softwaru pro dodavatele se tento akciový titul stal investorsky žádaným nástrojem akciového trhu. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat v krátkodobém až střednědobém investičním horizontu růst ceny akcie NYSE-IBM a byla stanovena průměrná cílová cena na hodnotu 159,41 USD za akcii.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.