TEST
Skončila již Bank of Canada se zvyšováním sazeb v roce 2017? - FXGlobal
cover

Centrální banka Kanady Bank of Canada (BOC) ve středu 6.září 2017  všechny překvapila nečekaným zvýšením úrokových sazeb, už  podruhé v tomto roce. Podle čtvrtečního průzkumu agentury Reuters si však většina dotazovaných myslí, že banka už tento rok nebude zvyšovat úrokové sazby. To i přesto, že má na příští rok v plánu mnohem agresivnější zpřísňování opatření a očekává se ještě rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 8.září 2017, zhruba v čase 7:37 CET, se vzájemný směný kurz měnového páru amerického dolaru (USD) a kanadského dolaru (CAD) pohyboval ve výši 1,2069 CAD za USD s denním posílením kanadského dolaru vůči americkému dolaru o 0,35 % kurzu.

 

Benchmarková úroková sazba by měla do konce roku být na 1,75 %, což je o 25 bazických bodů více, než očekávali ekonomové v širším průzkumu Reuters z minulého týdne. Kromě toho banka ve světle příznivých ekonomických dat nezavrhuje další zvyšování. Odhad 10 z 11 dotazovaných primárních dealerů, kteří mají právo se účastnit aukce státních dluhopisů BOC, byl, že banka s dalším zvyšování úrokových sazeb počká do prvního kvartálu příštího roku. Tento odstup poskytne bance možnost zhodnotit dopad již platných zvýšení na ekonomiku a zadlužené spotřebitele. Aktuální základní úroková sazba centrální banky Kanady – Bank of Canada (BOC) je po 6.září 2017 tudíž ve výši rovné 1 % p.a. při aktuálním stavu meziroční  inflace kanadské ekonomiky ve výši 1,2 % p.a. stanovené k údajům z července letošního roku.

 

Nicméně pokud ekonomická data zůstanou nadále silná, existuje šance, že dojde k dalšímu zvýšení v roce 2017. Čtyři dotazovaní očekávají, že k tomu dojde ještě ve čtvrtém kvartálu. V rámci celého průzkumu je pravděpodobnost, že ke zvýšení dojde na říjnové schůzi banky, 30 %, což koresponduje s tržním odhadem 35 %. Dalším faktorem, který bude ovlivňovat růst kanadských úrokových sazeb, bude i monetární politika amerického FEDu. Podle Stefana Mariona, vrchního ekonoma v National Bank Financial hrozí, že pokud by BOC zvyšovala sazby sama, mohl by kanadský dolar příliš posílit a tím narušit ekonomický výhled. Nevýrazné komentáře od tvůrců politiky FED z první poloviny tohoto týdne naznačují, že k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na druhé straně hranic patrně nedojde, zejména kvůli slabým datům o inflaci.

 

Centrální banka Spojených států amerických FED (Federal Reserve System)  a jeho klíčový výbor Feferální výbor otevřeného trhu (FOMC – Federal Open Market Committee), který je oprávněn v USA určovat výši úrokových sazeb, by měl do konce letošního roku zasedat ještě třikrát. Nejbližší zasedání FOMC FED je naplánováno v sídle této centrální banky USA ve Washingtonu D.C. již na září a to ve dnech 19.-20.září 2017. V současné době je tento výbor personálně oslaben po rezignaci viceprezidenta FED Fischera, který oznámil, že z osobních důvodů ukončí svoji funkci k datu 13.října 2017 a tudíž zasedání, které bude probíhat na přelomu měsíců října a listopadu letošního roku, se již nezúčastní. Zároveň je ve výhledu začátku příštího roku otevřená i otázka samotné prezidentky FED Janet Yellenové, jejíž mandát vyprší v únoru 2018.

 

Nejen toto personální oslabení FOMC FED z řad příznivců zvyšování úrokových sazeb v USA, ale zejména stávající stav míry inflace ekonomiky Spojených států amerických vytváří nepříznivé podmínky pro pokračující růst úrokových sazeb v USA stanovených centrální bankou a jejím výborem FOMC FED. Na základě tohoto pak analytici odvozují a vytvářejí predikci toho, že FED již v letošním roce nebude zvyšovat úrokové sazby a v následné reakci ani centrální banka Kanady Bank of |Canada (BOC), aby nedošlo ke kontraproduktivní reakci na nadhodnocený kanadský dolar (CAD). Analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank tak toto zvýšení úrokových sazeb BOC v Kanadě považují pro letošní rok 2017 za poslední.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 82.74% účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Obchodovanie s pákovými produktmi, ako sú CFD a FX, zahŕňa podstatné riziko straty a nemusí byť vhodné pre všetkých investorov. Obchodovanie s takýmito produktmi je riskantné a môže spôsobiť stratu celého investovaného kapitálu. Prečítajte si prosím Upozornenie na riziká
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 82.74% účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.