TEST
Vývoj kurzu měn na základě politických událostí - FXGlobal
cover

Vývoj kurzu měn je pro mnohé investory natolik stěžejní oblastí, že často tráví u svého počítače každou minutu svého drahocenného času. A to nejenom proto, aby mohli v přímém přenosu sledovat, zdali se kurzy vyvíjejí v jejich prospěch nebo naopak jejich neprospěch, ale zejména proto, aby dokázali odhadnout další budoucí vývoj. Skutečností však zůstává, že jsou to kromě celkového makroekonomického pojetí právě politické události, které umí s kurzy měn docela dobře zamíchat. Právě takové období investoři očekávají a tím impulsem budou nadcházející parlamentní volby v Spolkové republice Německo. Dne 20.9.2017 během evropského dopoledne se kurz nejvíce obchodovaného měnového páru EUR/USD udržuje lehce nad hranicí 1,20 USD za EUR, což činní z jednotné evropské měny euro  před volbami v zemi s nejsilnější ekonomikou Evropy měnu stále posilující a upevňující svůj globální vliv.

 

Díky zkušenostem a znalostem je možné se i na tyto politické vlivy vhodně připravit a případně na nich také vydělat.  Jako příklad mohou posloužit Parlamentní volby v Německu v roce 2013. Z médií víme, že zájem o tyto volby nebyl nijak nízký a za pomoci mediálních titulků „Zájem o volby v Německu je vysoký“ lze odhadovat, že tento jev nemůže zůstat bez povšimnutí ani v případě vývoje, a tedy změn kurzu jednotlivých měn.  Pokud bychom chtěli vzít v úvahu výsledky voleb do německého Bundestagu, které se konaly 22. září 2013, pak je nutné říci, že vyhrála křesťanskodemokratická CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která získala 41,5 procenta odevzdaných hlasů a její poslanci obsadí 311 míst.  Druhý největší počet hlasů, téměř 26 procent, obdrželi sociální demokraté z SPD, které vedl Peer Steinbrück. Třetí skončila levicová Die Linke s téměř 9 procenty hlasů.

 

Tyto informace by byly z ryze politického pohledu skutečně zajímavé, ovšem pro naše účely je mnohonásobně zajímavější pohled na vývoj kurzu EUR/USD, který se k této politické události váže. Jak správně tušíte, jakákoliv politická změna musí mít na takto významný měnový pár nějaký dopad. Vycházejme proto v této teorii z toho, že samotné volby se konaly dne 22. září 2013 a zveřejnění výsledků připadlo na 23. září 2013, přičemž média zveřejnila tuto informaci 24. září 2013. Nyní se můžeme podívat, jak na tyto politické změny zareagoval kurz EUR/USD. Zatímco období před uveřejněním výsledků, tedy dejme tomu od 16.září do 19.září, bylo pro daný kurz pouze rostoucí a z počátečních 1,3334 se dostala hodnota zkoumaného kurzu na úroveň 1.3530, ve dne 19. září a po tomto dni nastal jakoby zlom a kurz byl až do 24. září klesající.

 

V den zveřejnění výsledků dosahoval kurz hodnoty 1.3493 a ještě nižší hodnoty dosáhl i den po něm, tedy v době, kdy se výsledky dostaly do médií. Pokud bychom pominuli pokles ještě v den 26. září, do konce měsíce následoval růst kurzu daného měnového páru. Nutno dodat, že stav daného kurzu k poslednímu v měsíci se blížil hodnotě high, ačkoliv ji nepředčil.  Nutno si povšimnout, že nebereme-li v úvahu první týden zkoumaného měsíce, tedy září a hodnotíme situaci až od druhého týdne, první nejvyšší výrazný propad byl zaznamenám právě v den zveřejnění dat ohledně voleb a podobná situace se opakovala za několik málo dní a to přesně 26. září, kdy došlo ještě k hlubšímu propadu.

 

Lze tedy říci, že samotnému zveřejnění výsledků předcházely propady daného kurzu, které započaly již 19. září a skončily přesně v den zveřejnění výsledků. Lze tedy hovořit o určitém očekávání investorů. Naproti tomu se situace od 25. září velice uklidnila a kurz začal dosahovat pozitivních výsledků. Podle odhadů analytiků a finančních stratégů makléřských společností lze velice obdobný průběh očekávat i při letošních parlamentních volbách v Spolkové republice Německo, které se konají již tuto neděli 24.září 2017. Podle informací ekonomických zpravodajů lze výraznou změnu kurzu měny euro vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči USD očekávat v případě, že Angela Merkelová z CDU/CSU již po čtvrté neobhájí své favorizované vítězství.

Upozornenie: Obsah správy predstavuje marketingovú komunikáciu a nie investičné poradenstvo alebo investičný prieskum ani ponuku na uzatvorenie zmluvy týkajúcej sa finančného nástroja. Reprezentuje názor našich odborníkov na základe všeobecných kritérií, a neberie do úvahy jednotlivého klienta a jeho osobnú situáciu, investičné skúsenosti a aktuálnu finančnú situáciu. Tento materiál nebol pripravený podľa právnych požiadaviek navrhnutých na podporu nezávislosti investičného prieskumu a nevzťahuje sa naň žiadny zákaz obchodovania pred šírením investičného prieskumu. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Goldenburg Group Limited nepreberá žiadnu zodpovednosť za prípadné straty obchodníkov v dôsledku užívania a obsah svojich správ.

Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 84.70% účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty. Obchodovanie s pákovými produktmi, ako sú CFD a FX, zahŕňa podstatné riziko straty a nemusí byť vhodné pre všetkých investorov. Obchodovanie s takýmito produktmi je riskantné a môže spôsobiť stratu celého investovaného kapitálu. Prečítajte si prosím Upozornenie na riziká
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 84.70% účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.