TEST
Skončila již Bank of Canada se zvyšováním sazeb v roce 2017? - FXGlobal
cover

Centrální banka Kanady Bank of Canada (BOC) ve středu 6.září 2017  všechny překvapila nečekaným zvýšením úrokových sazeb, už  podruhé v tomto roce. Podle čtvrtečního průzkumu agentury Reuters si však většina dotazovaných myslí, že banka už tento rok nebude zvyšovat úrokové sazby. To i přesto, že má na příští rok v plánu mnohem agresivnější zpřísňování opatření a očekává se ještě rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 8.září 2017, zhruba v čase 7:37 CET, se vzájemný směný kurz měnového páru amerického dolaru (USD) a kanadského dolaru (CAD) pohyboval ve výši 1,2069 CAD za USD s denním posílením kanadského dolaru vůči americkému dolaru o 0,35 % kurzu.

 

Benchmarková úroková sazba by měla do konce roku být na 1,75 %, což je o 25 bazických bodů více, než očekávali ekonomové v širším průzkumu Reuters z minulého týdne. Kromě toho banka ve světle příznivých ekonomických dat nezavrhuje další zvyšování. Odhad 10 z 11 dotazovaných primárních dealerů, kteří mají právo se účastnit aukce státních dluhopisů BOC, byl, že banka s dalším zvyšování úrokových sazeb počká do prvního kvartálu příštího roku. Tento odstup poskytne bance možnost zhodnotit dopad již platných zvýšení na ekonomiku a zadlužené spotřebitele. Aktuální základní úroková sazba centrální banky Kanady – Bank of Canada (BOC) je po 6.září 2017 tudíž ve výši rovné 1 % p.a. při aktuálním stavu meziroční  inflace kanadské ekonomiky ve výši 1,2 % p.a. stanovené k údajům z července letošního roku.

 

Nicméně pokud ekonomická data zůstanou nadále silná, existuje šance, že dojde k dalšímu zvýšení v roce 2017. Čtyři dotazovaní očekávají, že k tomu dojde ještě ve čtvrtém kvartálu. V rámci celého průzkumu je pravděpodobnost, že ke zvýšení dojde na říjnové schůzi banky, 30 %, což koresponduje s tržním odhadem 35 %. Dalším faktorem, který bude ovlivňovat růst kanadských úrokových sazeb, bude i monetární politika amerického FEDu. Podle Stefana Mariona, vrchního ekonoma v National Bank Financial hrozí, že pokud by BOC zvyšovala sazby sama, mohl by kanadský dolar příliš posílit a tím narušit ekonomický výhled. Nevýrazné komentáře od tvůrců politiky FED z první poloviny tohoto týdne naznačují, že k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na druhé straně hranic patrně nedojde, zejména kvůli slabým datům o inflaci.

 

Centrální banka Spojených států amerických FED (Federal Reserve System)  a jeho klíčový výbor Feferální výbor otevřeného trhu (FOMC – Federal Open Market Committee), který je oprávněn v USA určovat výši úrokových sazeb, by měl do konce letošního roku zasedat ještě třikrát. Nejbližší zasedání FOMC FED je naplánováno v sídle této centrální banky USA ve Washingtonu D.C. již na září a to ve dnech 19.-20.září 2017. V současné době je tento výbor personálně oslaben po rezignaci viceprezidenta FED Fischera, který oznámil, že z osobních důvodů ukončí svoji funkci k datu 13.října 2017 a tudíž zasedání, které bude probíhat na přelomu měsíců října a listopadu letošního roku, se již nezúčastní. Zároveň je ve výhledu začátku příštího roku otevřená i otázka samotné prezidentky FED Janet Yellenové, jejíž mandát vyprší v únoru 2018.

 

Nejen toto personální oslabení FOMC FED z řad příznivců zvyšování úrokových sazeb v USA, ale zejména stávající stav míry inflace ekonomiky Spojených států amerických vytváří nepříznivé podmínky pro pokračující růst úrokových sazeb v USA stanovených centrální bankou a jejím výborem FOMC FED. Na základě tohoto pak analytici odvozují a vytvářejí predikci toho, že FED již v letošním roce nebude zvyšovat úrokové sazby a v následné reakci ani centrální banka Kanady Bank of |Canada (BOC), aby nedošlo ke kontraproduktivní reakci na nadhodnocený kanadský dolar (CAD). Analytici makléřských společností a finanční stratégové investičních bank tak toto zvýšení úrokových sazeb BOC v Kanadě považují pro letošní rok 2017 za poslední.

Upozornění: Obsah zprávy představuje marketingovou komunikaci a nikoliv investiční poradenství nebo investiční výzkum ani nabídku na uzavření smlouvy týkající se finančního nástroje. Reprezentuje názor našich odborníků na základě obecných kritérií, a nezohledňuje jednotlivého klienta a jeho osobní situaci, investiční zkušenosti a aktuální finanční situaci. Tento materiál nebyl připraven podle právních požadavků, které jsou určeny k prosazování nezávislosti investičního výzkumu. Není předmětem žádného zákazu obchodování před šířením investičního výzkumu. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Goldenburg Group Limited nepřebírá žádnou odpovědnost za případné ztráty obchodníků v důsledku užívání obsahu svých zpráv. Společnost bude jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v souladu s nejlepšími zájmy svých klientů.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 82.74% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu. Pročtěte si prosím Upozornění na rizika
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 82.74% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.