TEST
Vývoj kurzu měn na základě politických událostí - FXGlobal
cover

Vývoj kurzu měn je pro mnohé investory natolik stěžejní oblastí, že často tráví u svého počítače každou minutu svého drahocenného času. A to nejenom proto, aby mohli v přímém přenosu sledovat, zdali se kurzy vyvíjejí v jejich prospěch nebo naopak jejich neprospěch, ale zejména proto, aby dokázali odhadnout další budoucí vývoj. Skutečností však zůstává, že jsou to kromě celkového makroekonomického pojetí právě politické události, které umí s kurzy měn docela dobře zamíchat. Právě takové období investoři očekávají a tím impulsem budou nadcházející parlamentní volby v Spolkové republice Německo. Dne 20.9.2017 během evropského dopoledne se kurz nejvíce obchodovaného měnového páru EUR/USD udržuje lehce nad hranicí 1,20 USD za EUR, což činní z jednotné evropské měny euro  před volbami v zemi s nejsilnější ekonomikou Evropy měnu stále posilující a upevňující svůj globální vliv.

 

Díky zkušenostem a znalostem je možné se i na tyto politické vlivy vhodně připravit a případně na nich také vydělat.  Jako příklad mohou posloužit Parlamentní volby v Německu v roce 2013. Z médií víme, že zájem o tyto volby nebyl nijak nízký a za pomoci mediálních titulků „Zájem o volby v Německu je vysoký“ lze odhadovat, že tento jev nemůže zůstat bez povšimnutí ani v případě vývoje, a tedy změn kurzu jednotlivých měn.  Pokud bychom chtěli vzít v úvahu výsledky voleb do německého Bundestagu, které se konaly 22. září 2013, pak je nutné říci, že vyhrála křesťanskodemokratická CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která získala 41,5 procenta odevzdaných hlasů a její poslanci obsadí 311 míst.  Druhý největší počet hlasů, téměř 26 procent, obdrželi sociální demokraté z SPD, které vedl Peer Steinbrück. Třetí skončila levicová Die Linke s téměř 9 procenty hlasů.

 

Tyto informace by byly z ryze politického pohledu skutečně zajímavé, ovšem pro naše účely je mnohonásobně zajímavější pohled na vývoj kurzu EUR/USD, který se k této politické události váže. Jak správně tušíte, jakákoliv politická změna musí mít na takto významný měnový pár nějaký dopad. Vycházejme proto v této teorii z toho, že samotné volby se konaly dne 22. září 2013 a zveřejnění výsledků připadlo na 23. září 2013, přičemž média zveřejnila tuto informaci 24. září 2013. Nyní se můžeme podívat, jak na tyto politické změny zareagoval kurz EUR/USD. Zatímco období před uveřejněním výsledků, tedy dejme tomu od 16.září do 19.září, bylo pro daný kurz pouze rostoucí a z počátečních 1,3334 se dostala hodnota zkoumaného kurzu na úroveň 1.3530, ve dne 19. září a po tomto dni nastal jakoby zlom a kurz byl až do 24. září klesající.

 

V den zveřejnění výsledků dosahoval kurz hodnoty 1.3493 a ještě nižší hodnoty dosáhl i den po něm, tedy v době, kdy se výsledky dostaly do médií. Pokud bychom pominuli pokles ještě v den 26. září, do konce měsíce následoval růst kurzu daného měnového páru. Nutno dodat, že stav daného kurzu k poslednímu v měsíci se blížil hodnotě high, ačkoliv ji nepředčil.  Nutno si povšimnout, že nebereme-li v úvahu první týden zkoumaného měsíce, tedy září a hodnotíme situaci až od druhého týdne, první nejvyšší výrazný propad byl zaznamenám právě v den zveřejnění dat ohledně voleb a podobná situace se opakovala za několik málo dní a to přesně 26. září, kdy došlo ještě k hlubšímu propadu.

 

Lze tedy říci, že samotnému zveřejnění výsledků předcházely propady daného kurzu, které započaly již 19. září a skončily přesně v den zveřejnění výsledků. Lze tedy hovořit o určitém očekávání investorů. Naproti tomu se situace od 25. září velice uklidnila a kurz začal dosahovat pozitivních výsledků. Podle odhadů analytiků a finančních stratégů makléřských společností lze velice obdobný průběh očekávat i při letošních parlamentních volbách v Spolkové republice Německo, které se konají již tuto neděli 24.září 2017. Podle informací ekonomických zpravodajů lze výraznou změnu kurzu měny euro vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči USD očekávat v případě, že Angela Merkelová z CDU/CSU již po čtvrté neobhájí své favorizované vítězství.

Upozornění: Obsah zprávy představuje marketingovou komunikaci a nikoliv investiční poradenství nebo investiční výzkum ani nabídku na uzavření smlouvy týkající se finančního nástroje. Reprezentuje názor našich odborníků na základě obecných kritérií, a nezohledňuje jednotlivého klienta a jeho osobní situaci, investiční zkušenosti a aktuální finanční situaci. Tento materiál nebyl připraven podle právních požadavků, které jsou určeny k prosazování nezávislosti investičního výzkumu. Není předmětem žádného zákazu obchodování před šířením investičního výzkumu. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Goldenburg Group Limited nepřebírá žádnou odpovědnost za případné ztráty obchodníků v důsledku užívání obsahu svých zpráv. Společnost bude jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v souladu s nejlepšími zájmy svých klientů.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 85.81% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s takovými produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu. Pročtěte si prosím Upozornění na rizika
Upozornění na riziko: U 85.81% účtů retailových investorů došlo, při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele, ke vzniku ztráty.