TEST
Zlato i ropa stále atraktivní investice - FXGlobal
cover

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank soukromé investory a nadnárodní investiční korporace na komoditním trhu stále přitahují obchody s investičním zlatem a kontrakty s ropou jako atraktivní příležitost profitovat na vyšší volatilitě cen těchto komodit. Aktuálně se dne 13.června 2017 během evropského rána, zhruba v čase 8:19 CET, investiční zlato obchodovalo v trendu poklesu své hodnoty v ceně 1.267,70 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o 0,09 % své ceny. Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se v uváděném čase obchodovala na hodnotě 46,34 USD za barel s rostoucí cenou o 0,56 % v rámci denního pohybu obchodního dne. Severomořská ropa Brent vykazuje rovněž trend býčího trhu s cenou 48,57 USD za barel a dosavadním denním růstem o 0,58 % ceny. Tyto obchody probíhají v čase, kdy hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) vykazuje posílení své předchozí bodové hodnoty a je na stavu 97,23 USD bodů s denním růstem o 0,09 % bodů.

 

Investoři na základě zpráv ekonomických zpravodajů očekávají stále vysokou volatility ropy i investičního zlata v rámci obchodování na komoditním trhu, což mimo jiné potvrzují i poslední zprávy z Iránu. Zástupce ministra pro ropu Aliho Kardara se v pondělí pro iránský deník IRNA vyjádřil, že jednou z hlavních priorit Iránu na poli energetiky pro tento rok je výstavba ropných vrtů, které budou sdílené se sousedními státy, a to jak na pevnině, tak na moři. Jako projekty s nejvyšší prioritou jmenoval ropné pole South Pars phase 11 a Azadegan. Irán doufá, že na ně podepíše kontrakty do března 2018. Dle deníku budou nové kontrakty v hodnotě 15 miliard USD podepsány s mezinárodními společnostmi.

 

Když byl Irán pod sankcemi Západu, jeho sousedi rozvíjeli své části sdílených vrtů za pomoci mezinárodních firem, a proto Irán nyní preferuje stavbu sdílených vrtů. Ropné pole South Pars sdílí Irán s Katarem, kde se mu říká Al Shaheen.V březnu Irán zahájil těžbu z této oblasti a maximální produkci odhaduje na 35 000 barelů denně. Ropné pole Azadegan je sdílené Iránem a Irákem. Irán tvrdí, že je to jeho největší pole a obsahuje 37 miliard barelů ropy. V neděli zpravodajská agentura Shana oznámila, že firmy Petronas, Shell, Total a Inpex zahájily technické studie týkající se pole Azadegan. Irán, jakožto 3. největší producent OPEC, nyní těží něco pod 3,8 milionu barelů denně, ale plánuje toto číslo navýšit na 5 milionů.

 

Stávající investice do zlata jsou zaměřeni na nadcházející setkání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System). Tento řídící výbor centrální banky USA zasedá ve dnech 13.a 14.června 2017 ve Washington D.C. Od tohoto zasedání očekávají bankéři, investoři a celý spotřebitelský svět  rozhodnutí ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb. Dle odhadů vzešlých z průzkumů veřejného mínění je více jak 90 % dotázaných přesvědčeno, že právě toto jednání FOMC FED rozhodne o dalším zvýšení bankovních sazeb. Investiční zlato za poslední 4 dny kleslo o 2,50 USD na trojské unci, neboli o 0,2%, své předchozí ceny na trojské unci. Předchozí čtyři dny jsou nejdelší souvislou dobou od 5.května 2017, co zlato zažívá sestup. Za předchozí týden zlato zaznamenalo propad o 0,7% své ceny na trojské unci.

 

Zvýšení sazeb by neprospělo zlatu, což se již nyní promítá na jeho poklesu a výsledek mimořádných parlamentních voleb ve Velké Británii cenu investičního zlata prozatím téměř vůbec neovlivnil, zvýšily se nyní totiž šance na tzv. ’měkký Brexit’, který by zlatu přinesl větší podporu. Strana premiérky Mayové ztratila většinu v parlamentu a bude pro ni nyní obtížnější prosadit tzv. ’tvrdý Brexit’.

Finanční stratégové investičních bank a ekonomičtí zpravodajové odhadují, že geopolitický vývoj ve volebním roce v Evropě, kdy se zejména v září 2017 očekávají parlamentní volby v Německu či nestabilita mírového procesu na Blízkém Východě spíše předurčuje potencionální růst ceny zlata i nadále.

 

Upozornění: Obsah zprávy představuje marketingovou komunikaci a nikoliv investiční poradenství nebo investiční výzkum ani nabídku na uzavření smlouvy týkající se finančního nástroje. Reprezentuje názor našich odborníků na základě obecných kritérií, a nezohledňuje jednotlivého klienta a jeho osobní situaci, investiční zkušenosti a aktuální finanční situaci. Tento materiál nebyl připraven podle právních požadavků, které jsou určeny k prosazování nezávislosti investičního výzkumu. Není předmětem žádného zákazu obchodování před šířením investičního výzkumu. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů. Goldenburg Group Limited nepřebírá žádnou odpovědnost za případné ztráty obchodníků v důsledku užívání obsahu svých zpráv. Společnost bude jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v souladu s nejlepšími zájmy svých klientů.